Święto Flagi i propozycja imienia dla naszej szkoły.
2 maja 2018 roku Elblążanie obchodzili w sposób wyjątkowy Święto Flagi.

Głównym punktem tegorocznych obchodów  było odsłonięcie w Ratuszu Staromiejskim przedwojennej flagi z polskiego konsulatu w norweskim Stavanger, którą naszemu miastu przekazało  w 2016 roku Towarzystwo Polsko – Norweskie. W uroczystościach w Ratuszu brał udział pododdział uczniów klas Technik – Logistyk ZSEiO. Uczniowie w wojskowych mundurach oraz mundurkach tradycyjnych wystawili Posterunek Honorowy przy historycznej fladze.


- Dla nas Polaków flaga to najważniejszy narodowy symbol. Pięknym zwyczajem stało się przypinanie do ubrania kotylionów, spotykania się i śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo za chwilę po raz pierwszy zobaczymy w Elblągu w pełnej krasie, po renowacji, 90-letnią polską flagę wiszącą przed wojną na budynku polskiego konsulatu w Stavanger w Norwegii. Losy tej flagi, jak i jej droga do Elbląga są niezwykłe. Wspaniali ludzie wiedząc, jak ważna jest w sercu każdego patrioty flaga narodowa, nie pozwolili na jej zniszczenie, przechowali ją i po wielu latach przekazali Towarzystwu Polsko-Norweskiemu w Stavanger. W 2016 r. flaga przekazana została naszemu miastu. Za ten niezwykły, wyjątkowy dar serdecznie raz jeszcze dziękuję – mówił Prezydent Witold Wróblewski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta Stavanger i Towarzystwa Polsko- Norweskiego. - Cieszy nas ogromnie, że flaga znalazła uznanie i poświęcono jej tyle środków i pracy, by przywrócić ją do dawnej świetności. Mamy wrażenie, że to nasz wkład w szerzenie polskości za granicą poprzez poszanowanie historii łączącej Polskę i Norwegię - podkreślała Renata Peksyk przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger. Historia podarowanej flagi stała się inspiracją i przyczynkiem do rozpoczęcia procesu nadania Zespołowi Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących imienia Flagi Polski, o czym w czasie uroczystości zakomunikował Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. Będzie to druga w naszym kraju szkoła nosząca takie imię.  W trakcie uroczystości nastąpiło odsłonięcie historycznej flagi. Odsłonięcia dokonał Prezydent Elbląga, goście z Norwegii a także przedstawicielka naszej szkoły, uczennica Paulina Głowacz.
- W imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników a przede wszystkim uczniów chciałem bardzo gorąco podziękować za ten zaszczyt i honor jakim jest nadanie, a z naszej strony przyjęcie imienia Flagi Polski. Czwarty rok z rzędu mamy w szkole uczniów, którzy chcą ubierać mundury z polską flagą na ramieniu i polskim orłem na berecie. Tego potencjału nie można zmarnować. Myślę, że przyjęcie tak wspaniałego imienia – Flagi Polski – będzie dodatkowym elementem motywacyjnym dla uczniów – zaznaczył ppłk Zbigniew Tuszyński, nauczyciel i opiekun klas mundurowych w ZSEiO. Flaga ma przypominać o szacunku, jakim Polacy darzą swe barwy narodowe oraz o partnerskiej współpracy Elbląga ze Stavanger i oddanej polskim sprawom norweskiej Polonii. W związku z propozycją przyjęcia przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących imienia Fagi Polski, staliśmy się opiekunami tej historycznej flagi, która jest eksponowana w Ratuszu Staromiejskim.


Tekst; Joanna Urbaniak, ppłk Zbigniew Tuszyński; Foto; Joanna Urbaniak 

 

Link do galerii zdjęć --->  Foto