21 listopada w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie promujące książkę „Generał brygady Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Przyczynek do biografii” pod redakcją ks. dr Andrzeja Kilanowskiego.

Na specjalne zaproszenie Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga, Marka Pruszaka, w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas wojskowych naszej szkoły.

Otwierając spotkanie Prezydent Witold Wróblewski mówił, że Generał jest dla nas współczesnych autorytetem, powinien nim być również dla elbląskiej młodzieży, w tym tej noszące wojskowe mundury.

Redaktor książki ksiądz Andrzej Kilanowski kreśląc główne cechy Generała Nieczuja-Ostrowskiego mówił, że był on wspaniałym przykładem Polaka i oficera i nawet kiedy zdjął mundur nadal był w służbie Ojczyzny. Zawsze wierny Polsce, był wspaniałym organizatorem życia społecznego – zaznaczył ks. Kilanowski. Książka ”Generał brygady Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Przyczynek do biografii”, to kolejne wydawnictwo ks. Kilanowskiego związane z historią regionalną, bogate w materiały archiwalne, zdjęcia rodu Nieczuja-Ostrowskich i samego Generała. Zachęcamy do lektury. Warto również dodać, że w trakcie spotkanie prezydent Wróblewski i przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak wręczyli okolicznościowe medale wybite z okazji Elbląskiego Roku Generała Nieczuja Ostrowskiego. Organizatorami wydarzenia było Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Elblągu oraz Parafia Rzymskokatolicka św. Jerzego w Elblągu.

Książka została wydana przy wsparciu finansowym elbląskiego samorządu.

Tekst; Joanna Urbaniak, ppłk Zbigniew Tuszyński;

Foto. Archiwum UM Elbląg.   Galeria