14 grudnia przed południem na budynku Szkoły Anglojęzycznej Regent przy ul. Królewieckiej odsłonięta została tablica upamiętniająca polskich patriotów i Generała Nieczuja-Ostrowskiego.

 

To ostatni akcent obchodzonego Roku Generała. W uroczystości wzięli udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej. Na zaproszenie Prezydenta Elbląga oraz Przewodniczącego Rady Miasta, w uroczystościach wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas technik – logistyk z innowacją wojskową. Klasy wystawiły także poczet flagowy.

Lokalizacja tablicy nie jest przypadkowa, bowiem w budynku przy ul. Królewieckiej w latach 1945-1954 funkcjonował Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Elblągu, gdzie przetrzymywano i torturowano polskich patriotów, w tym Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia Flagi Państwowej przez poczet flagowy, złożony z naszych uczniów oraz odegrania hymnu RP, po którym do zebranych zwrócili się prezydent Elbląga i przewodniczący Rady Miejskiej.

– Po raz kolejny przywołujemy postać Generała Nieczuja-Ostrowskiego, elbląskiego bohatera, choć jest on nie tylko bohaterem w naszym mieście. Budynek przed którym stoimy cieszył się w latach 40 i 50 złą sławą, tu represjonowani byli polscy patrioci, wśród nich Generał Nieczuja-Ostrowski. Cieszę się, że obecnie ten obiekt ma już zupełnie inną funkcję, kojarzymy go pozytywnie, z nauką języków, z otwartością. Dziękuję dyrektorowi Szkoły, że udostępnił budynek pod tablicę – mówił prezydent Wróblewski – Mam nadzieję, że tablica będzie przypominać co przeżywali polscy patrioci i że takie czasy już nigdy nie wrócą – zakończył prezydent

– Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem Roku Generała, ale i hołdem dla wszystkich represjonowanych patriotów, którzy za Ojczyznę oddali swoje życie – podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak

Samą tablicę odsłonił elbląski działacz opozycyjny Tadeusz Chmielewski. Po tym podniosłym momencie nastąpiło składanie kwiatów pod tablicą, a chwilę później w siedzibie Szkoły odbyła się akademia okolicznościowa na którą zaprosił wszystkich uczestników Marek Goerick Dyrektor Szkół Anglojęzycznych Regent. W akademii uczestniczyli także nasi uczniowie.

Galeria